Vojak z lietadla, ktoré sa zrútilo v MR, sa po havárii mobilom spojil so ženou

20.01.2006 Poprad

Poprad 19. januára (TASR) - Manželka jedného z vojakov nachádzajúcich sa na palube vojenského lietadla, ktoré havarovalo dnes večer v blízkosti slovensko-maďarských hraníc, tesne po tragédii telefonicky hovorila so svojím manželom.

" Chodil okolo horiaceho lietadla, hľadal signál, aby mi mohol zavolať a požiadať o pomoc, potom sa spojenie prerušilo, " uviedla pre TASR Michaela Farkašová. Dodala, že od vtedy sa jej s manželom nepodarilo skontaktovať. Slovenské vojenské lietadlo AN-24 s asi 45 osobami na palube stratilo radarový kontakt s maďarskými letovými dispečermi približne o 19.30 h. Na palube sa nachádzali vojaci vracajúci sa z kosovskej Prištiny do Košíc. Lietadlo, ktoré malo na košickom letisku pristáť okolo 19.40 h, havarovalo a začalo horieť asi 10 kilometrov od hraníc na maďarskom území neďaleko mesta Gönc. Počet obetí zatiaľ nie je známy.
Hovorca maďarskej polície László Garamvölgyi pre TASR potvrdil, že záchranné jednotky zatiaľ našli jednu osobu, ktorá prežila dnešnú haváriu slovenského vojenského lietadla typu AN-24 v Borsodskej župe na východe Maďarska.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík zriadil vyšetrovaciu komisiu, ktorá skúma príčiny štvrtkovej katastrofy slovenského vojenského lietadla AN-24. Na palube lietadla smerujúceho z kosovskej Prištiny do Košíc malo byť 43 osôb. Stroj sa zrútil v štvrtok po 19.30 h medzi maďarskými obcami Gönz a Telkibánya. Ministerstvo obrany stále oficiálne nepotvrdilo počet obetí, ktoré si vyžiadalo nešťastie. " Stále prebieha vyberanie tiel z vraku. Nakoľko ide o členitý terén, bude prebiehať až do rána a následne sa začne identifikácia tiel, " uviedol pre TASR hovorca ozbrojených síl Milan Vanga. Maďarskí a slovenskí záchranári podľa neho stále prečesávajú okolie a pokúšajú sa nájsť ľudí, ktorí mohli ostať nažive. Na mieste nehody sa nachádza aj náčelník Generálneho štábu. Lety vojenských lietadiel zatiaľ pozastavené neboli.
V havarovanom lietadle malo byť 28 vojakov, sedem osôb, ktoré poskytovali metodickú pomoc a osem členov posádky. Vojaci sa vracali z Kosova v rámci pravidelnej rotácie, teda striedania jednotky. Vanga spresnil, že metodická pomoc usmerňovala a riadila rotáciu.
Rotácia sa uskutočnila dvoma letmi. Okrem lietadla AN-24 smerovalo na Slovensko aj lietadlo AN-26, ktoré úspešne pristálo o 20.03 hodine v Košiciach. V ňom však neboli žiadni striedajúci sa vojaci, mala sa v ňom nachádzať iba batožina.
Do Kosova dorazilo v rámci rotácie od 9. januára spolu 49 nových vojakov. Slovensko má v tejto juhosrbskej provincii v súčasnosti 135 vojakov.
Po prijatí prvotných informácii o leteckej nehode boli informovaní hlavní funkcionári Ministerstva obrany SR, Generálneho štábu Ozbrojených síl a náčelník pohotovostnej časti operačného centra Generálneho štábu. " Vzdušnými silami boli bezodkladne aktivované letecké a pozemné záchranné systémy, " uviedol hovorca ozbrojených síl.
Na ministerstvo obrany bol zvolaný krízový štáb, ktorého zasadania sa zúčastňuje predseda vlády, ministri obrany, vnútra, zahraničných vecí, zdravotníctva, dopravy, štátny tajomník rezortu obrany a náčelník generálneho štábu.
" Záchranné práce v zmysle vyhľadávania ranených, ich ošetrenia, prevozu boli aktivované zdravotnou záchrannou službou mesta Košice, neskôr v spolupráci s personálom a technikou ministerstva obrany a vnútra SR, " dodal Vanga. Za organizáciu a zabezpečenie komplexnej zdravotnej starostlivosti o prípadných zranených príslušníkov ozbrojených síl
zodpovedá riaditeľ Leteckej vojenskej nemocnice v Košiciach.
Dzurinda: Na palube havarovaného lietadla bolo 43 osôb Na palube slovenského vojenského lietadla AN-24, ktoré dnes večer havarovalo medzi maďarskými obcami Gönz a Telkibánya, bolo 43 osôb,informoval v piatok novinárov premiér Mikuláš Dzurinda. Spresnil, že vlietadle bolo 28 vojakov, sedem osôb, ktoré poskytovali metodickú pomoc a osem členov posádky.
" Práve v týchto chvíľach prebieha záchranná operácia, aby sme pomohli ľudom, ktorým pomôcť sa ešte bude dať, " povedal Dzurinda. Zatiaľ nie je známy oficiálny údaj, koľko osôb prišlo pri nešťastí o život. "Nie sú overené informácie, " uviedol premiér. Dodal, že akonáhle budú potvrdené údaje o počte obetí, zverejnia ich.
Dzurinda novinárov informoval po skončení mimoriadneho rokovania niektorých členov vlády na Ministerstve obrany SR, ktoré zvolal krátko po katastrofe. Na stretnutí sa okrem premiéra a predstaviteľov Ozbrojených síl SR zúčastnil minister obrany Juraj Liška, minister vnútra Vladimír Palko, minister zdravotníctva Rudolf Zajac, minister zahraničných vecí Eduard Kukan a minister dopravy Pavol Prokopovič. V piatok o 8. h bude o udalosti mimoriadne rokovať slovenská vláda.
Náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík zriadil po nešťastí krízový štáb, ktorého vedenia sa sám ujal. O 23.15 odcestoval na miesto nehody.
Dzurinda na stretnutí požiadal ministrov, aby každý po svojej linke prijímali potrebné opatrenia voči inštitúciám v SR, a kontaktovali svojich rezortných partnerov v Maďarsku. Premiér sa krátko po nešťastí spojil so svojím maďarským náprotivkom Ferencom Gyurcsányom, ktorý mu prisľúbil, že maďarské orgány urobia všetko pre záchranu ľudí, ktorých
sa ešte zachrániť dá, a poskytnú súčinnosť našim inštitúciám. So svojimi kolegami už komunikovali aj ministri Liška a Palko.
Šéf rezortu obrany novinárom povedal, že lietadlá typu AN-24 chodia na pravidelné technické prehliadky a sú stále klasifikované ako letu schopné prevádzky. Doplnené:Vojakovi, ktorý haváriu prežil, poskytol prvú pomoc šéflekár Ladislav ŠimákPoprad 20. januára (TASR) - V čase leteckého nešťastia sa vo vzdušnom priestore pri Košiciach nachádzal vrtuľník Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe (ATE), ktorý letel z Bratislavy do Košíc. Jeho posádka na pokyn riadiaceho z veže košického letiska preskúmala predpokladaný priestor nehody a približne o 20.30 h zistila presné miesto havárie.
   Ako informoval TASR hovorca ATE Pavol Svetoň, vrtuľník nemohol pristáť pre nevhodný terén a aj preto, lebo mal málo paliva. Rýchla lokalizácia veľmi pomohla záchranárskym zložkám pri organizácii zásahu, ktorý začal šéflekár Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE
Ladislav Šimák. Prvý našiel vojaka, ktorý jediný prežil haváriu lietadla. Poskytol mu prvú pomoc, informoval a zorganizoval prvé záchranné práce a odvoz zraneného vojaka maďarskou záchrannou službou do nemocnice.
 

Vyberte región